Wycieczka do Torunia

28.jpgW dniach 8 – 9 maja uczniowie klas IV-VI oraz ich opiekunowie p. Marzena Glapa, p. Marta Sobańska i p. Aneta Różańska uczestniczyli w wycieczce do Torunia i Kruszwicy.

Cele i założenia programowe:

• poznawanie miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (Gotycka Starówka),

• poszerzenie wiedzy na temat zjawisk i procesów zachodzących we Wszechświecie (wizyta w Orbitarium i Planetarium),

• poszerzenie wiedzy historycznej w oparciu o zwiedzanie Kruszwicy, Torunia i Fortu IV

• wdrażanie uczniów do zachowań prozdrowotnych poprzez propagowanie aktywnych form wypoczynku.

• integracja uczniów szkoły podstawowej

W mieście Mikołaja Kopernika zwiedziliśmy Planetarium, w którym oglądaliśmy film "Mój przyjaciel Niko" oraz Orbitarium gdzie zachwyciła nas wystawa interaktywna pozwalająca na przybliżenie np. działania sił grawitacji, powstawanie tornad, loty kosmiczne. Jadąc tak daleko wykorzystaliśmy czas do maksimum. Z przewodnikiem zwiedzaliśmy najważniejsze zabytki:

• Rynek Staromiejski – XIII-wieczny Ratusz, Dwór Artusa, Kamienica pod Gwiazdą, budynek zabytkowej XIX-wiecznej poczty

• Kościół Najświętszej Marii Panny – przykład gotyckiego, halowego kościoła oo. franciszkanów

• Krzywa Wieża – druga, obok wieży z Pizy, najsłynniejsza Krzywa Wieża w Europie

• Gotycka Starówka – wpisana na listę "UNESCO"

• Ruiny Zamku Krzyżackiego – pozostałości po założycielach Torunia - Zakonie Krzyżackim

• Mury Obronne

• Mikołaj Kopernik w Toruniu – odwiedzenie miejsc związanych z Wielkim Astronomem - Dom Kopernika, Pomnik Mikołaja Kopernika, budynki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Zakwaterowani byliśmy w Twierdzy Toruń Fort IV-zabytkowy fort pruski. Poznaliśmy jego historię i posmakowaliśmy koszarowego życia. Zwiedzanie Fortu IV  to ciekawa lekcja historii. To jeden z 15 fortów toruńskiego pierścienia fortecznego. W 1920 r. fort został przejęty przez Wojsko Polskie bez wyposażenia, uzbrojenia i dokumentacji. W 1971r. został uznany za zabytek chroniony prawem.

Ponadto braliśmy udział w warsztatach wypieku piernika w Fortecznej Piernikarni, podczas których każdy własnoręcznie wypiekał piernik figuralny, oglądaliśmy prezentację multimedialną o historii piernika oraz wzięliśmy udział w konkursie odgadywania przypraw.